Novosti i inovacije u svim sektorima tehnike i ove godine će krasiti nastupe većine učesnika 67. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća. Posvećenost inovacijama vidljiva je već u ranom predsajamskom periodu, kako kod „starih“, tradicionalnih izlagača na Sajmu tehnike tako i kod onih koji na sajmu učestvuju premijerno.

U znak dobrodošlice, među premijernima izdvajamo slovenačke firme Autotech (sa „simulacijom Roller coostera sa KUKA robotom, Vision systemom sa robotom, robotom za zavarivanje“…), Kerber (sa sistemom za prenos prirodne svetlosti), te firmu Procesi (sa industrijskim i kolaborativnim robotima proizvođača ROKAE i solucijama sa robotima u industriji).

U grupi hrvatskih kompanija koje na sajam sa svojim novostima dolaze prvi put nalaze se i Autegra (sa inovacijama u oblastima robotike i automatizacije), Primark (sa „inovativnim integracijama industrijskih tehnologija“), Protion EE-Elektronika („fleksibilnost i modularnost linije za punjenje tekućih medija“.)

Ni premijerni izlagači iz Srbije ne dolaze bez inovacionih aduta. Tako CSI Support predstavlja „najnovija rešenja iz oblasti pranja, odmašćivanja i pasivizacije industrijskih delova i komponenti“, Inveko Coating „najsavremeniju opremu za elektrostatičko farbanje prahom“, Ječmenica Co „savremena rešenja električnih, ručnih i dizalica na baterije vrhunskih svetskih proizvođača, prilagođena različitim industrijskim potrebama“, a Kodeks 015 novosti u oblasti „CNC obrade nemetala, 3D štampe, savijanja akrila, direktne UV štampe“…

Premijerni su i turski Coiltech Makina San. Tic. A.S. sa kompleksnim inovativnim rešenjima u vezi sa presama; italijansko-švajcarski Oerlikon HRSflow sa „naprednim hot runner sistemima koji imaju široku primenu u industriji injekcionog oblikovanja plastike“ (među najnovijim inovacijama je njihova FLEXflow tehnologija: servo sistem sa ventilima koji omogućava nezavisno upravljanje svakim ventilom preciznim podešavanjem kretanja i sile ventila) i drugi.

Iz niza već uobičajenih stotinak novosti i inovacija koje izlagači svake godine predstave posetiocima i stručnoj javnosti, za ovu priliku izdvojimo neke koji su pre sajma najavljeni kao konkretni projekti unutar različitih širih tehničko-tehnoloških oblasti. Mnogi će svoje novosti predstaviti kad se sajamske kapije otvore.

U takvom kontekstu, hrvatska 3D grupa – Klaster 3D tehnologija pripremila je za predstavljanje Stratasys 3D printere: H350, F190CR, J35 PRO, Origin Two Atos 5, Atos Scanbox, Zeiss Metrotom Scout 6, SuPar AR sustav, Univerzalnu kidalicu H&P, Metalurški mikroskop Vision Engineering, EOS 3D printer za metal…; turska kompanija Ajans Organize izlazi sa inovativnim „barterom poslovanje bez novčanih tokova“, a slovenački Binmat sa „mašinama za optičko merenje mašinskih delova nadgrađenim sa laserskim mernim uređajem, ticalom i napravom za merenje krivulja“.

Takođe slovenački Camincam donosi „CAM sistem za CNC mašine i robote, softver za spajanje mašina, editovanje i simulaciju NC koda“; srpska Celada SGDSK „novu upravljačku jedinicu OSP-500“; severnomakedonski Evroskop „filterske sisteme za otprašivanje i sterilnu filtraciju gasova“.

Srpski GM Inženjering predstaviće „revolucionarna rešenja za brušenje, ovogodišnje inovacije i svetske trendove u oblasti abrazivnih materijala, lepljivih traka, lepkova i zaštitne opreme vodećih globalnih proizvođača“, nemački IB Blumenauer inovativni „Soyer Stud zavarivač BMS-9 ACCU“, srpski KUKA Robotics „AMR – autonomni mobilni robot“.

Srpski Nexus IIoT Integrator predstavlja „inovacije u praćenju proizvodnje, održavanju i automatizaciji, sa naglaskom na FANUC MT-LINK za praćenje proizvodnje u realnom vremenu, FABRICO CMMS za upravljanje održavanjem sa SAP integracijom i napredna lloT rešenja za povezivanje proizvodne opreme i analitiku rada. U ponudi su i robotizovana rešenja sa FANUC robotima i Power BI analitika za praćenje OEE i KPI performansi“. Kineski Senfeng Laser Technology pokazaće domete „mašina za lasersko sečenje vlaknastim laserom, zavarivanje, čišćenje, savijanje, frezovanje“, a „novu tehnologiju laserskog sečenja“ najavljuje i italijanski Songu Europe.

Holandski UE Systems Europe predstaviće „Ultrazvučnu tehnologiju za planirano održavanje i uštedu energije“, a bugarski Vaptech „Rešenja za oblikovanje metala bazirana na mehaničkim i hidrauličnim presama C-obraznog i H-obraznog oblika“…

Već i ovaj izbor iz predsajamske najave govori o volji i entuzijazmu izlagača, a u velikom broju i onih iz Srbije, da na Sajam tehnike donesu sve što na pravi način karakteriše aktuelni tehničko-tehnološki trenutak i u regionu i na širokom međunarodnom planu.